Održivi turizam je tema koja me sve više zanima i trudim se da se što više edukujem o istoj. Zato sam i odlučila da sva svoja znanja i iskustva pretočim u jedan blog post koji će nadam se da vam koristi i da vas podstakne da se na putovanjima ponašate odgovornije, kako bismo zajedno zaštitili našu životnu sredinu. 🌍
Verujem da kao pojedinac mogu dati svoj doprinos i uticati na razvijanje svesti o ovoj važnoj temi, i ako ovaj post pročita 500 ljudi i proširi temu u svom krugu prijatelja i poznanika – ja sam uspela u svom naumu 🙂
Putovanja su sve dostižnija, putujemo u daleke ali i bliske krajeve, upoznajemo druge kulture i ljude, degustiramo neke nova jela, kupujemo razne suvenire i vraćamo se sa putovanja puni utisaka.
A, da li se i koliko u tom procesu trudimo da naš uticaj na životnu sredinu ostane minimalan?
Ovo je svakako tema o kojoj se iznova uči i unapređuje. Pre nego što uđem dublje u tematiku, ostavljam sliku 👇🏼, kao jedan mali 💡podsetnik:
Kako putovati bez negativnog uticaja na životnu sredinu?
Evo samo nekoliko načina:
- Smanjite plastični otpad. Kako? Koristite sopstvenu flašu za vodu ili neki drugi napitak, za višekratnu upotrebu.
- Uvek skupite smeće sa sobom, odgovorno ga odložite i zahtevajte od vaših saputnika da urade isto!
- Koristite lokalni prevoz.
- Kako biste izbegli eventualne neprijatnosti na putovanju, upoznajte se sa lokalnom kulturom.
- Uvek poštujte lokalne običaje i pravila oblačenja.
- Prilikom odabira suvenira, birajte ručno rađene i autentične suvenire, ili proizvode lokalne proizvodnje. Izbegavajte suvenire pravljene od (strogo) zaštićenih vrsti.
- Kada je reč o posmatranju životinja na održiv način, najvažnije je da ste samo posmatrači i da ne ostavljate trag. Održavajte bezbednu distancu, ne pravite buku, ne ostavljajte otpad, ne koristite snažna svetla, poput blica na telefonu i ne pravite nagle pokrete. Primer zoološkog parka i koncepta koji je mene oduševio jeste Loro park (iako u suštini ne podržavam ideje zoo parkova).
- Dajte svoj doprinos lokalnoj zajednici.
- Ne skupljajte školjke sa plaže. Ne berite cveće.
- Reciklirajte. Sve što možete.
- Ukoliko imate priliku, pridružite se nekoj od akcija čišćenja dok ste na putovanju ili u svom rodnom mestu. To svakako može biti zanimljivo i jedinstveno iskustvo 🙂
- Trudite se da ne rasipate, već da štedite energiju i vodu.
- Pri odabiru destinacije, birajte one manje poznate, ako ste u potrazi za onim pravim autentičnim iskustvima i doživljajima.
Daj svoj doprinos lokalnoj zajednici
Najbolji način da doprinesete lokalnoj ekonomiji tokom putovanja jeste da iskoristite usluge i proizvode koje drže stanovnici te zemlje.
Primera radi, odabir boravka u porodičnim hotelima, ručka u lokalnim restoranima, kupovinom namirnica na pijaci ili u maloj lokalnoj prodavnici. Sve su to načini kojim osiguravate da vaš novac zaista ide u lokalne ruke, ali i svrhe.
Poštuj morski ekosistem
Prekomerno korišćenje plastike ugrožava morski ekosistem. Trenutna količina zagađenosti u morima i okeanima je zgrožavajuća. Ako ne želimo mora i okeane sa više plastike, a menje ribe, onda prestanimo da koristimo plastiku u meri koja ona može imati ozbiljne posledice.
Nemojte smatrati normalnim skupljanje školjki na plaži! Te iste školjke su sklonište za mnoge morske životinje i važan izvor kalcijum karbonata, što je izuzetno značajno za okeane.
Ne dirajte korale i morske zvezde, ne uklanjate ih iz vode.
Ne podržavajte morske ekskurzije koje imaju za cilj ‘maltretiranje’ životinja, poput onih kada se morske vrste hrane i na taj način privlače, kako bi došle do turista i kako biste napravili fotografiju sa njima.
I ne zaboravi – održivi turizam učimo dok živimo i putujemo ✨
Putovati na održiv način ili biti odgovoran turista je konstantno učenje. Dok putujemo, mi učimo. I ne, ovim ne želim da vas obeshrabrim, već samo da vam dam do znanja da svi počinjemo od 0.
Svi smo nekad kupovali razne školjke kao suvenire, koristili previše plastike, kupovali i koristili usluge velikih lanaca i proizvođača..
Ukoliko ste već sad svesni nekih ‘grešaka’ koje pravite i želite da radite na njima, u pravom ste smeru.
Tri saveta koja vam mogu dati iz ove perspektive:
- Ne osuđujte sebe zbog grešaka koje ste pravili. Dovoljno je da ste ih za početak svesni!
- Ne pokušavajte da forsirate i da odjednom uvedete nove i dobre navike i prakse, već se trudite da one idu prirodno.
- Učite od drugih putnika. Sigurna sam da ćete na nekom sledećem putovanju imati bar jednu osobu koja vam može biti primer dobre prakse.
Održivi turizam – primer dobre prakse
Održivi turizam me je posebno zainteresovao otkako sarađujem sa avanturističkom turističkom agencijom Explore Serbia.
Na njihovim planinarskim akcijama i drugim turama se zaista sve ove komponente i te kako poštuju i primenjuju.
Uvek na turama posećujemo lokalna domaćinstva i manje poznate destinacije, čime podstičemo i podržavamo razvoj lokalne privrede.
Ako želiš i ti da daš svoj doprinos, pridruži nam se na nekoj od tura.
Ako sam nešto izostavila – slobodno dodajte u komentaru.
Kao što sam i spomenula, i sama se edukujem dosta na ovu temu i kako budem neke nove stvari saznavala, tako ću se truditi da ovaj post obogaćujem novim informacijama.
Hvala vam na čitanju! 💚
Ako vam je ovaj blog post bio zanimljiv i edukativan, podelite ga sa prijateljima. Hajde da zajedno širimo svest o ovoj važnoj temi.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno mi pišite na Instagramu ili na mejl andrijanacojic5@gmail.com. Rado ću vam pomoći. 🤗
Želite da nastavite da čitate moje priče? Kliknite ovde i uživajte!
Do sledeće avanture.